Голодомор –  трагедія українського народу

Голодомор – трагедія українського народу

Щороку, у четверту суботу листопада, Україна відзначає День пам’яті жертв Голодомору. В цей день вся Україна і світ поминають, шанують убитих голодом 1932 – 1933 років. В 2018 році ми відзначаємо 85 річницю Голодомору.

Пам’яті мільйонів українців, які загинули мученицькою смертю від голоду, пам’яті українських сіл і хуторів, які щезли з лиця землі після найбільшої трагедії XX століття, в Смолінській бібліотеці №1 пройшов вечір скорботи «Голодомор – трагедія українського народу» на якому ведучі Сизранова Наталія, Шевченко Марина та Яковлева Катерина розповіли про причини та наслідки голодомору. Зворушливі поезії та спогади викликали біль і сум за невинно померлими земляками. На екрані демонструвалися відеокліпи Оксани Білозір «Свіча» та Ніни Матвієнко «Мамо, я скоро помру». До присутніх на заході звернувся настоятель Смолінської церкви Пресвятої Богородиці протоієрей Олександр. Він розповів про цінність життя, втрачений час, події що змушують людей згуртуватися, стати духовно ближчими до Бога, а в серці нести любов і вічну пам’ять.
Дівчина у вишиванці винесла на таці шматочки чорного хліба та пригостила присутніх, щоб пом’янули тих, у кого в ті страшні роки його не було. Учасниками заходу стали учні Смолінського НВО. Їм було запропоновано дати власну оцінку подій 1932-1933 років та поміркувати над справжньою вартістю шматка хліба.
Наприкінці заходу присутні хвилиною мовчання вшанували світлу пам’ять про жертв Голодомору та запалили поминальні свічки. А потім прозвучали музичні номери у виконанні вихованців Смолінської школи естетичного виховання Тетяни Васильєвої, Ірини Мандрики, Кушніра Руслана.
Крім цього, з 17 листопада у бібліотеці діє книжкова виставка «Ці дні сумні, без світла, без надії в історії страшний лишили слід». В рамках виставки читачам пропонується ознайомитись з документальною та художньою літературою, де висвітлено факти геноциду .
В рамках проекту «Історичні події та знаменні дати України в хроніках документального кіно» відвідувачам бібліотеки було запропоновано перегляд тематичних відеофільмів «Голодомор. Україна, XX століття: технологія геноциду». Відвідувачі бібліотеки, які переглядали фільм , залишали свої враження про побачене в книзі відгуків.
В 85 річницю Голодомору в Україні потрібно згадати «Людей Правди» — 16 очевидців Голодомору, українців та іноземців, які несли світу правду про геноцид, чиї свідчення зберегли факти голоду. Серед них український письменник Улас Самчук, автор роману «Марія», першого художнього твору на тему Голодомору; Джеймс Мейс, американський історик, автор багатьох публікацій про Голодомор, основоположник традиції запалювати свічки пам’яті жертвам Голодомору; вчителька із Харкова Людмила Радченко та селянин – фотолюбитель із села Удачне Донецької області Марко Желєзняк.
Для довідки: Близько 4 мільйонів українців загинуло від штучного голоду 1932-1933 років. Це 13% тодішнього населення республіки. Саме ця цифра, на думку учених, є найбільш достовірною серед наукових товариств. Демографи зазначають жахливий факт: майже 25% загиблих від Голодомору – це діти до 10 років. А більше 600000 дітей не народилося. Серед населення колишнього Радянського Союзу найбільші втрати понесла Україна, на другому місці Росія, на третьому — Казахстан.