Для споживачів: як досягти економії енергоресурсів

Для споживачів: як досягти економії енергоресурсів

Кожен з нас може зробити свій побут комфортнішим та підвищити рівень життя, якщо спробує бути енергоощадним. Набагато простіше й дешевше зберігати тепло й електроенергію, ніж потерпати від протягів, вогкості і холоду у власній квартирі чи будинку та сплачувати великі рахунки за марнотратно витрачені ресурси.

 

 

– Економте воду. Закривайте крани, якщо не використовуєте воду. Виїжджаючи, перекривайте крани з гарячою і холодною водою.

– Слідкуйте за станом сантехніки і вчасно ремонтуйте її. Пам’ятайте, із крапаючого крану витікає 60 літрів води на добу або 1800-1860 літрів на місяць.

– Встановіть лічильники на гарячу і холодну воду – прослідкуєте за об’ємами витрат води.

– Встановіть термостатичні змішувачі. Швидке регулювання подачі гарячої та холодної води звільнить від постійного настрою температури та зайвих витрат води.

– Встановіть електронні змішувачі – вода ллється лише тоді, коли руки піднесені до крану.

– Використовуйте миску для миття посуду на кухні. Не розморожуйте продукти під струменем води.

– Закривайте кран під час гоління та чищенні зубів.

– Приймайте душ замість ванни.

– Економічно нагрівати воду за допомогою електричного бойлера.

– Розгляньте нові технології енергетики, зокрема сонячну систему гарячого водопостачання – вона окупається з першого дня роботи.

 

 

– Купуйте енергозберігаючі побутові прилади. Прилади з найменшим рівнем енергоспоживання маркуються літерами «А» або «А+». Так, наприклад, холодильник класу «А» або «А+» споживає на 30 – 50% менше електричної енергії від загального споживання  електроенергії холодильником класу «В».

– Виключайте всі електроприлади, які не використовуються. Не залишайте їх у режимі очікування.

– Не тримайте електричні пристрої на зарядці більше, ніж необхідно для повної зарядки акумулятора.

– Знайдіть можливість встановити автоматичні вимикачі ТВ, комп’ютера й ноутбука.

 

 

– Спробуйте користуватися пароваркою — приготуєте одночасно декілька страв з допомогою одного джерела тепла.

– Використовуйте енергозберігаючі чайники. Регулярно очищайте чайник від накипу, що змушує використовувати більше тепла для кип’ятіння того ж обсягу води.

– Використовуйте електричний тостер – швидше та економніше приготуєте тости.

– Фритюрниці безпечніші та економніші, ніж приготування на плиті.

– Спробуйте скороварку — вони готують швидше, завдяки більш високим температурам і показникам тиску всередині каструлі.

– Смаження на грилі прискорює процес готування й зберігає корисність продуктів.

– Не ставте маленьку сковорідку на велику конфорку — це витрата енергії та грошей.

– Накривайте кришкою каструлю, коли готуєте — це заощадить час готування.

– Використовуйте внутрішнє кільце конфорки, якщо у Вас є подвійні конфорки на плиті — страва приготується з тією ж швидкістю, але з меншими енерговитратами.

– Використовуйте весь простір Вашої плити — Ви можете одночасно приготувати те, що потім потрібно буде лише розігріти.

– Індукційні плити ефективніші, простіше очищаються та управляються.

– Зберігайте скло Вашої кухонної духової шафи чистим — це дозволить контролювати ступінь готовності страви, не відкриваючи дверцята, відповідно не випускаючи дорогоцінне тепло з духовки. Використовуйте НВЧ-печі — вони працюють швидко, ефективно та економічно.

 

 

– Зберігайте в чистоті задню стінку холодильника й морозильник.

– Не перевантажуйте холодильник — холодне повітря повинне циркулювати й захаращеність цьому перешкодить. Тому залишайте чверть простору в холодильнику вільним.

– Щільно закривайте дверцята холодильника й морозильника.

– Встановлюйте холодильник подалі від плити, нагрівачів і прямих сонячних променів.

– Підтримуйте в холодильнику оптимальну температуру 0-5°C.

– Охолоджуйте гарячу їжу перед тим, як покласти в холодильник. Гарячі продукти змушують працювати холодильник інтенсивніше.

– Регулярно розморожуйте морозильник.

 

 

– Використовуйте енергоефективні лампочки.

– Встановіть лампи флуоресцентного освітлення на кухні — вони експлуатуються довше.

– Вимикайте світло, виходячи з кімнати.

– Обладнайте світильники в під’їзді й на сходових прольотах сенсорами руху — це дозволить їх використовувати лише за призначенням.

 

 

– Встановіть термостатичний вентиль на Ваш радіатор і Ви зможете регулювати кількість теплоносія, яку Ви споживаєте.

– Використовуйте систему опалення «тепла підлога». Не використовуйте опалювальні прилади, коли Вас немає в приміщенні.

– Підбирайте розмір опалювального приладу відповідно до розмірів кімнати.

– Не закривайте опалювальні прилади одягом або меблями — це робить їх менш ефективними.

– Щорічно перевіряйте Вашу систему опалення — переконайтеся в ефективності її роботи.

– Замініть застаріле обладнання — газові колонки втрачають свою ефективність після 15 років експлуатації. При заміні котла, Вам слід також замінити всю систему керування.

 

 

– Проведіть утеплення власного житла  – обігрівайте дім, а не навколишній простір.

– Утепліть горище – будинки втрачають чверть свого тепла через дах. Скористайтеся ізоляційними матеріалами. Товщина ізоляції горищних приміщень повинна бути не меншою 25 см.

– Утепліть порожнисті стіни – будинки втрачають третину тепла через стіни. Лише кілька годин потрібно, аби встановити теплоізоляцію порожнистих стін. До того ж це легко зробити із зовнішньої сторони будинку. Якщо ваші стіни суцільні, вони також можуть бути утеплені. Використовуйте спрей-ізолятор для важкодоступних місць, наприклад місць входу й виходу труб з гарячою водою, це дозволить захистити їх від охолодження. 33 % тепла втрачається через стіни, які неправильно тепло ізольовані. Використовуйте екструдований пінополістирол або його сучасні аналоги. Зручний і товстий килим створить затишну атмосферу та зменшить втрати тепла через підлогу.

– Утепліть вікна – до 20% загальних втрат тепла спричиняють негерметичні двері й вікна. Вікна з подвійним або потрійним заскленням забезпечать надійний захист від протягів і зменшать втрати тепла до 50%. Встановлюйте нові вікна в один рівень із зовнішньою стіною будинку — це дозволить усунути «містки холоду». Використовуйте ізолюючу стрічку для старих вікон. Закриті штори збережуть тепло всередині будинку. Усувайте протяги!

– Установіть тепловідбивні екрани — стіна за радіатором може нагріватися до 50 0С. Шкода витрачати стільки тепла на розігрів цегли чи бетонних плит, особливо коли в оселі холодно. Закріпіть на стіні поза радіатором тепловідбивний екран з листа фольги, який буде відбивати тепло в приміщення та підвищить ефективність обігріву кімнати.

– Ініціюйте встановлення вузла обліку споживання теплової енергії для кожного споживача — це дозволить Вам бачити реальний результат Вашої роботи з енергозбереження.

– Подумайте про модернізацію системи вентиляції. Рекуперація тепла, що виходить, із системи вентиляції й повернення його в приміщення — реальний спосіб економії.

– Двері назовні з будинку або квартири повинні бути ізольовані від протягів і витоків тепла.

 

Приклади заходів щодо економії енергоресурсів в побуті

1. Облік споживання енергоресурсів

Розрахунки фактично спожитої води за показами встановлених квартирних лічильників холодної та гарячої води вартістю 100-250 гривень та окупністю в 1-2 роки в середньому в 2-3 рази нижчі за встановлені норми.

Розрахунки спожитої теплової енергії за показами лічильників теплової енергії вартістю 3000 гривень та окупністю в  1-2 роки  в середньому на 30-40 % нижчі за встановлені норми.

Розрахунки спожитого природного газу за показами квартирних лічильників вартістю від 300 до 2500 гривень в 2-3 рази нижчі за встановлені норми.

2. Економія електроенергії для освітлення приміщень

Використання енергозберігаючих ламп для освітлення вартістю 15-20 гривень дозволяє споживати в 5 разів менше електричної енергії, ніж з використанням ламп розжарювання. Термін експлуатації енергозберігаючих ламп в 8-12 разів довший.

3. Зменшення втрат через огороджувальні конструкції будівель

Утеплення стін, фундаментів, стель, горищ, підвалів такими матеріалами, як пінополістирол, екструзійний пінополістирол, мінераловатні плити, базальтові плити, енергозберігаючі краски, дозволяє підвищити температуру в приміщенні, зменшити витрати енергоресурсів на опалення.

4. Зменшення втрат тепла через вікна

Встановлення металопластикових вікон з двокамерним склопакетом з сонцезахисним та низько емісійним И-склом вартістю 800-1500 гривень за м2 зменшує витрати на опалення та підвищує температуру в помешканні.

5. Встановлення індивідуальних (модульних) теплових пунктів з регулюванням кількості теплоносія, який подається в будівлі, в залежності від температури зовнішнього повітря та допустимої температури в приміщеннях у нічні часи та вихідні дні дозволяє зменшити споживання теплової енергії на 30-35  %.

(За інформацією  Держенергоефективності)