Символіка

Тридцята сесія

Смолінської селищної ради

шостого скликання

Маловисківського району Кіровоградської області

РІШЕННЯ

                                                           від 06 вересня 2013 року №502

смт. Смоліне

Про  затвердження геральдики смт Смоліне

 

Відповідно до пункту 1,3 статті 22 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розглянувши пропозиції ПВКП «Символіка» та взявши до уваги геральдичну експертизу проектів герба та прапора, селищна рада

 

 

В И Р І Ш И Л А :

 

 

  1. Затвердити геральдику смт Смоліне у такому вигляді:

Опис символіки

Основою гербів є древній полянський щит (закруглений нижньою частиною), обрамлений жовтою полосою. Така форма поширена у сучасній українській геральдиці та рекомендована національним геральдичним Товариством. Щит розташований на бронзовому картуші та увінчаний срібною трьохглавою мурованою короною, що означає статус поселення.

На гербі представлені символи, що відображають важку шахтарську працю: це відомі інструменти шахтаря — перехрещені кирка і кайло із срібною шахтарською каскою, розміщені на нижньому червоному полі та срібний камінь уранової руди, що розміщений на верхньому лазуревому полі.

П’ятикутна зірка — один з найдавніших символів людства, прийнятий геральдикою всіх народів, належить до числа так званих астральних знаків. Розміщена на гербі в правому верхньому куті (зліва від глядача) на лазуревому полі та подана в золоті, вона має кілька значень:

1-е значення. Основна роль зірки в тому, що вона уособлює Героя Соціалістичної Праці М.В. Смоліна, який стояв у витоках селища та «дав» йому назву. Також, як нагорода, зірка вказує на групу геологів, що були нагороджені орденами і медалями за успішне виконання гірських і бурових розвідувальних робіт, а сам Смолін — орденом Леніна, що зіграло вирішальну роль в становленні сучасного міста.

 2-е значення. Зірки свого масового застосування давно знайшли у якості нагород. Їх зображення на погонах, на орденах, на медалях зробило п’ятикутну зірку символом доблесті, хоробрісті, заслуг її власників — героїв, яких в історії села Березівка (майбутнього селища Смоліне) було предостатньо. Так, із 310 жителів села, що  воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни, 82 були нагороджені орденами та медалями (зірками), яких пам’ятають і якими пишаються смолінці.

3-е значення. Зірка здавна служила символом вічності, а пізніше — символом високих устремлінь і вічних ідеалів та небесного захисту. Зірка у главі герба нагадує про народний вислів, що Смоліне «народилося під щасливою зіркою». П’ятикутна зірка, як і пентаграма, означає індивідуальність, натхнення та духовне виховання. Її також пов’язують з любов’ю, здоров’ям, чуттєвістю і силою.

4-е значення. Зірка — найдавніший символ, підказаний самою природою, який втілив у собі всі найкращі значення. Найбільше захоплення і поклоніння древніх викликала Полярна зірка, що символізувала для них центр Всесвіту, навколо якого рухається весь небосхил. Людину завжди манило до високих, прекрасних і недосяжних зірок, що  вічно сторожуть нічне небо, тому з давніх пір зірка стала символом постійності та небесного захисту. Девіз «Ad aspera!» («До зірок!») означає «До піднесеного, до ідеального!».

Значення кольорів

Золото — король всіх металів, символізує знатність, могутність і багатство. Срібло означає благородство, відвертість, також чистоту, і правдивість. Лазур (синій колір) — загальновживаний колір в українській геральдиці, вказує на чисті води місцевої річки Кільтень, говорить про її красу та велич. В геральдиці лазур символізує великодушність, чесність, вірність і бездоганність. Червлень (червоний колір) — колір крові, небезпеки, самопожертви, мужності, героїзму та перемог. Нагадує нам про радянський період в історії селища, про нелегкі часи та випробування в минулому, відображає пам’ять про героїв та захисників Вітчизни, про 203 загиблих та зниклих без весті земляків, що не повернулися з поля бою, імена яких навічно нанесені на Монументі Слави в центрі села Березівка.

Блазон герба

Щит пересічений навпіл на лазур і червлень. У верхньому лазуревому полі – срібний камінь уранової руди із золотою п’ятикутною зіркою у верхньому правому куті (зліва від глядача). У нижньому червленому полі – перехрещені на зразок Андріївського хреста кирка і кайло із срібними робочими частинами догори та золотими рукоятями, посередині яких накладена срібна шахтарська каска з золотим круглим ліхтарем.

Опис прапора

  Прапор визначений, як «гербовий» та представляє собою квадратне полотнище, що складається з двох рівновеликих горизонтальних смуг – синього (з верху) та червоного (з низу) кольорів. У центрі синьої смуги – білий камінь уранової руди, над яким у верхньому куті у древка розміщена жовта п’ятикутна зірка. У нижній червоній смузі – перехрещені на зразок Андріївського хреста кирка і кайло робочими частинами догори із накладеною посередині білою шахтарською каскою з жовтим круглим ліхтарем. Рукояті кирки і кайла жовтого кольору, а їх робоча частина – білого.

2. Копію данного рішення направити  Українському геральдичному товариству та автору проекта.

3.Контроль за виконанням данного рішення покласти на комісію з питань освіти, культури, сім»ї, молоді та спорту.

 

Селещний голова                                                                          М.Мазура